Browse films

Films of the 2014 Arizona International Film Festival

Features

18
Yunsun Han - South Korea - Feature

A Fighting Heart
Des Kilbane - Ireland – Documentary

A Standing Still
Scott Ballard - USA – Feature

Amka And the Three Golden Rules
Babar Ahmed – Mongolia/USA – Feature

Baracoa 500 años después
Mauricio Vicent  - Cuba – Documentary

Big Charity: The Death of America's Oldest Hospital
Alexander Glustrom - USA – Documentary

Cas & Dylan
Jason Priestley – Canada – Feature

Chimeras
Mika Mattila - Finland – Documentary

Cyber-Seniors
Saffron Cassaday - Canada – Documentary

Eat Spirit Eat
James Bird - USA – Feature

Ghost Forest
Arthur Egeli - USA – Feature

Glena
Allan Luebke - USA – Documentary

Greencard Warriors
Miriam Kruishoop - USA – Feature

Habanastation
Ian Padrón – Cuba - Feature 

Harlem Street Singer
Trevor Laurence - USA – Documentary

Hasta Mañana
Sébastien Maggiani/Olivier Vidal - France – Feature

Hombres de Cocodrilos
Liván A. Magdaleno Cruzata – Cuba - Documentary

Hotel Congress
Michel Kandinsky/Nadia Litz - Canada – Feature

Imagine I'm Beautiful
Meredith Edwards - USA – Feature

In Film Nabayad Dide Beshe
Ali Kalantari - Iran – Feature

Koan de Printemps                                                                                                      Lou Ma Ho/Marc-Olivier Louveau – Vietnam/France/South Korea – Feature

La Guarida del Topo
Alfredo Ureta – Cuba - Feature

Late Spring
Keun-Hyun Cho - South Korea – Feature

Life Inside Out
Jill D’Agnenica - USA – Feature

Penumbras
Charlie Medina – Cuba - Feature

Queens & Cowboys: A Straight Year on the Gay Rodeo
Matt Livadary - USA – Documentary

Raising Matty Christian
Christian de Rezendes - USA – Documentary

Si-o-se Pol
Henrik Peschel - Germany – Feature

Tatanka
Jacob Bricca- USA – Documentary

TELOS: The Fantastic World of Eugene Tssui
Kyung Lee - USA – Documentary

The O’Briens
Richard Waters/Emma Gahan - Ireland – Feature

The Sax Man
Joe Siebert - USA – Documentary

The Tinaja Trail
Bryce Newell - USA – Documentary

The Vetters: All We Needed
Anne Bruder/Nancy Pokorny - USA – Documentary

Trampoline
Tom Ryan – Ireland - Feature

Trampoline
Tom Ryan – Ireland - Feature

Troop 491: the Adventures of the Muddy Lions
Praheme – USA – Feature

Under the Same Sun
Sameh Zoabi - Israel/Palestine Territories - Feature

Verde Verde
Enrique Pineda Barnet – Cuba – Feature

Shorts

A Good Match
Lyn Elliot - USA – Comedy

Ağrı ve Dağ
Hasan Serin - Turkey – Documentary

Arena
Martin Rath - Poland – Dramatic

Astro...Not!
Andrew Collora - USA – Animation

Bhiwani Junction
Abhi Singh - India/USA – Documentary

Bingo Night!
Jordan Liebowitz - USA – Comedy

Black Rock Creek  
Malone Lumarda – USA - IndieYouth

Blue
Jae Staats/Jason Francois - USA – Dramatic

Blurred Paths
Alexander Zemaitis – USA - IndieYouth

Brian
Rafael Gomez – Mexico/USA – Documentary

Bulimia: The Musical
Kristin McCasey - USA – Comedy

Butterfly Dreams
Venkat Krishnan - India – Dramatic

Camionero
Sebastián Miló – Cuba - Dramatic.

Computer Potato
Todd Kipp – Canada – Comedy

Cough
Jason Kempnich - Australia – Dramatic

Diego
Sara Seligman - Germany/Mexico – Dramatic

Door God
Yulin Liu - China – Dramatic

El Bajo en La Timba Cubana
Mayra María García/Luis Najmías Jr. - Cuba – Documentary

El evangelio según Ramiro
Juan Carlos Calahorra - Cuba – Documentary

Faint
Natalie Plaskura - Germany – Experimental

Fluffo
Steve McClean - USA – Animation

Foam Drive Renegades
Adam DeViller - Canada – Comedy

for the love of dogs
Tim O’Donnell - USA – Documentary

Give
Ewan Bailey - United Kingdom – Dramatic

Guanabo 23
A. Magdaleno/Evelio León/Beatriz García – Cuba - Documentary

Hello, Goodbye
Jerry Sangiuliano - USA – Experimental

Herd In Iceland
Lindsay Blatt - Iceland/USA – Documentary

Into The Silent Sea
Andrej Landin - Sweden – Dramatic

Just PlayAndrys Omar Galan – USA - IndieYouth

La Máquina de los Rusos
Octavio Guerra - Spain – Documentary

LA Miner
Thomas Wood - USA – Documentary

Lapse: Confessions of a Slot Machine Junkie
Jonathan VanBallenberghe – USA - Experimental

Laundry Day
Michael Stevantoni – Canada - IndieYouth

Life on the Line
Sally Rubin/Jen Gilomen - Mexico/USA – Documentary

Little Lies
Keith Adam Johnson - Australia – Dramatic

Love in the City
Emanuele Michetti - USA – Experimental

Ma forêt
Sebastien Pins - Belgium – Dramatic

Maternidad
Jose Luis Ordonez - Spain – Dramatic

Mayme Kratz / Stand Still
Suzanne D. Johnson - USA – Documentary

Meeting Gary
Min Dai - USA – Dramatic

Mind in Body
Yael Bridge - USA – Documentary

Minimus
Jonathan Hopkins - United Kingdom – Comedy

Mirage at Zabul Province
Nathan Bettisworth - USA – Dramatic

Molotov
Irán Hernández Castillo  - Cuba – Documentary

Mother Tongue: The Art of Mark Hosford
Brian McHugh - USA – Documentary

Mundo Sumergido
Alien Ma Alfonso  - Cuba – Animation

Niko
Ilgar Ozturk - Turkey/USA – Dramatic

Not Anymore: A Story of Revolution
Matthew VanDyke - Syria/USA – Documentary

One More For The Road
Navin Ramaswaran - Canada – Comedy

Pain
Louis Snooks - – USA - IndieYouth

Pain Staking
Adolfo Martinez Perez - USA – Comedy

A Purrfect Pair
Gwyneth Christoffel – Canada - IndieYouth.

Rabbit and Deer
Péter Vácz - Hungary – Animation

Red Rider
Gala Goliani - USA – Dramatic

Regione Caecorum
Drew Goldsmith – USA - IndieYouth

Resolute
Daniel Roher - Canada – Documentary

Retreat!
Lizzi Akana - USA – Animation

Rez Carz
Clancy Dennehy - Canada – Dramatic

Roommates
Justin McLachlan - USA – Comedy

Sebastian
Vlad Marsavin - Russian Federation – Animation

Second Kiss
Robbie Norris – USA - Comedy

Shaker
Scott Parr/David Icely - USA – Documentary

Sheltered Love
Alex Italics - USA – Comedy

Sierra
Chelsea Christer - USA – Dramatic

Silver Linings
Emily Webster – USA - IndieYouth

Slender: The Film [Episode #1]
Sam Slocum/Rod Myers – USA - IndieYouth

Sortie de Route
Crystal Lesser - France – Dramatic

Start of Something
Derrick Hausen - USA – Dramatic

Strange Thing
Alrik Bursell - USA – Dramatic

Stranger
Brandon Christensen - USA – Dramatic

Subsurface Flow
Carl Bird McLaughlin - USA – Dramatic

Superdate
Sasha Fox – USA - IndieYouth

Tag
Freeland Shreve - USA – Comedy

The Alligator
Alexandra Barsky - USA – Animation

The Apothecary
Helen Hood Scheer - USA – Documentary

The Corner Table
Manjari Makijany - India – Dramatic

The Doctor of Bagram
Neil Paik – USA - Dramatic

The Dry Spell
Dan Rocque - Canada – Comedy

The Fog of Courage
John R. Dilworth - Hong Kong/Spain/USA – Animation

The Landing
Josh Tanner - Australia – Dramatic

The Lavatory
Michael Kelberg - USA – Comedy

The Time Capsule
Alexa Ventura – USA - IndieYouth

The Top Ten Places You MUST See in Florida!
Alexis Preston - USA – Dramatic

The Wild Wild Test
Jeff Bryson - USA - Animation

Trust Me, I'm A Lifeguard
Tony Glazer - USA - Comedy

Un Deseo
Celia Suárez Fernández – Cuba - Comedy

Virtuos Virtuell
Thomas Stellmach/Maja Oschmann - Germany - Animation

We Are Enemies
Ilya Rozhkov - USA - Dramatic

A Winter Tale
Vincent Potuto – USA - IndieYouth

Without Fire
Eliza McNitt - USA - Dramatic

We will be posting details on each film over the next week or two, so please check back soon.

Please check back often for our full list and functionality. Thank you for supporting the Arizona International Film Festival!